«سایه های بی خورشید» نامزد جشنواره مستند لندن شد

به گزارش ایسنا، جایزه اصلی جشنواره مستند «اوپن سیتی» (Open City) هر ساله از سوی هیات داوران به اثری اعطاء می شود که به خوبی نمایانگر کنترل سازنده بر موضوع و داستان باشد و هماهنگی قدرتمند و متقاعدکننده‌ای میان فرم و محتوا ایجاد کرده باشد. 

این جایزه امسال چهار مستند «سایه های بی خوشید» ساخته مهرداد اسکویی از ایران، «دریای بنفش» به کارگردانی مشترک «آمل الزکوت» و «خالد عبدالواحد» (آلمان)، «فاصله های صمیمی» به کارگردانی «فیلیپ وارنل» (انگلیس و آمریکا) و «ویکتوریا» ساخته «سوفی بتوت»، «لیسبس دسولار» و «ایزابل تولنر» (بلژیک) را به عنوان نامزد جایزه «اوپن سیتی» این روداد سینمایی معرفی کرده است. 

«سایه های بی خورشید» پس از رونمایی در سی و دومین جشنواره بین المللی مستند آمستردام (ایدفا) و کسب جایزه بهترین کارگردانی از این رویداد معتبر سینمایی در  چندین جشنواره بین‌المللی دیگر از جمله بیگ‌اسکای آمریکا، مونیخ آلمان، کراکو لهستان، داک‌اِج نیوزولند، میلینیوم بلژیک،  حقوق بشر ژنو، هلسینکی فنلاند و… نیز حضور یافته و اخیرا به جشنواره «ژان روش» فرانسه، «زاگرب داکس» در کشور کرواسی و داکوفست کوزوو نیز دعوت شده است.

این مستند اثری تکان‌دهنده و برانگیزنده درباره محل نگهداری نوجوانان بزهکار است و روی دختران و زنانی تمرکز می‌کند که به سبب قتل یا معاونت در قتل یکی از مردان خانواده یا خویشاوندان سوءاستفاده‌گر خود به کانون اصلاح و تربیت فرستاده شده‌اند.

احسان خوشبخت مستندساز و معمار ایرانی ساکن لندن امسال یکی از داوران جایزه اصلی جشنواره مستند «اوپن سیتی» لندن است. او همچنین یکی از مدیران جشنواره فیلم «Il Cinema Ritrovato» در بلونیای ایتالیاست که ویژه تاریخ سینما و فیلم های ترمیم شده است. او سال گذشته مستند «فیلمفارسی» را ساخت و کتاب جدیدش که شامل مجموعه‌ای از مصاحبه‌های با اصغر فرهادی سینماگر ایرانی است قرار است سال آینده از طریق انتشارات دانشگاه میسی سیپی آمریکا منتشر شود. 

جشنواره بین المللی مستند «اوپن سیتی» (Open City) از تاریخ ۹ تا ۱۵ سپتامبر (۱۹ تا ۲۵) شهریور در لندن برگزار می شود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید