نوشدارو بعد از مرگ سهراب می‌رسد؟

حالا چندصد کیلومتر آن‌طرف‌تر از این دانشگاه یعنی در یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های استانی در کرمان این اتفاق در حال رخ دادن است، سردر دانشگاهی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و معمارش محمود حائری‌زاده در دهه ۵۰ خورشیدی از فرانسه به کرمان رفت و آن را خلق کرد و درباره‌اش گفت «حتی یافتن یک تیم آهن‌کار حرفه‌ای و معمار آجرکار ورزیده در کرمان کاری سخت و دشوار بوده است».

به گزارش ایسنا، بیش از یک ماه از انتشار نخستین خبرها مبنی بر تعرض به عرصه و حریمِ سردر دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان می‌گذرد؛ سردر تاریخی با طاق‌های موزون که البته در طول سال‌های گذشته بخش‌هایی از آن با نشانه‌های مشخص به طور کامل تخریب شدند.

در روزهای نخستِ مطرح شدن این اتفاق برخی از متولیانِ شهری از ثبت ملی نبودن این اثر خبر می‌دهند تا زمانی‌که رسانه‌ها اسناد ثبت ملی بودن آن را منتشر می‌کنند و آن‌ها از حرف قبلی خود برمی‌گردند.

در نهایت فریدون فعالی – مدیرکل میراث‌فرهنگی استان – در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی بر ثبت ملی بودن اثر تاکید و اعلام می‌کند «تحت هیچ شرایطی تخریب نخواهد شد».

او حتی درباره‌ آسیبی که به یکی از طاق‌های این سردر وارد شده، آن را به ریزش بخش‌هایی از سردر در حدود یک سال گذشته مربوط می‌داند و نه پروژه‌ در دست اجرا و تاکید می‌کند که «میراث فرهنگی برای مرمت سردر با دانشگاه مکاتبه خواهد کرد، ضمن این‌که با شهرداری هم مکاتبه خواهند کرد تا در جریان پروژه‌ای که اجرا می‌کنند نهایت دقت را در حفاظت و مراقبت از این سردر داشته باشند.»

ساختِ رمپ و روگذر خیابان جمهوری کرمان در عرصه دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، در جلسه‌ای که با هدف بررسی کارشناسی دغدغه‌های مطرح‌شده برای سردر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر در پی احداث تقاطع غیرهمسطح در چهارراه امیرکبیر در یکم آبان برگزار شد، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان از امضای نماینده وقت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در مصوبه کمیسیون ماده ۵ در سال‌های ۹۵ تا ۹۶ خبر داد که حتی طرح اجراشده به تایید نماینده وقت آن اداره کل هم رسیده و حتی طرح این تقاطع در آن زمان در همه‌ کارگروه‌ها و شوراهای مربوطه استانی و کشوری بررسی شده و به تصویب رسیده است.

در ادامه عالم‌زاده – شهردار کرمان – نیز تاکید کرد که «اگر قرار به تصمیم‌گیری باشد، از نظر ما اجرای این طرح هیچ مشکلی برای این بنا ایجاد نمی‌کند.»

و شفیعی – معاون اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان – نیز با اشاره به این‌که حریم عمومی بنا حفظ شده است گفت: به لحاظ فنی و منظر تاثیر رمپ بر سردر دانشکده را بررسی کردیم و هیچ‌گونه خطری متوجه این بنا نیست.

با وجود همه‌ این صحبت‌ها و خوش‌بینی‌هایی که متولیان میراثی استان کرمان دارند، اما نگاه متفاوت محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در این زمینه قابل تامل است؛ نگاهی که دغدغه‌ تخریبِ احتمالی این اثر تاریخی را به دنبال دارد و آن را نیازمند بررسی بیشتری می‌داند، در حالی که  به نظر می‌رسد متولیان میراثی استان کرمان راحت‌تر از آن گذشته‌اند.

طالبیان در گفت‌وگو با ایسنا به نامه‌ای که به مدیر کل میراث فرهنگی استان ارسال کرده اشاره می‌کند و می‌گوید: به مدیر کل دفتر محوطه‌ها و بناها و مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان تاکید کرده‌ام که مراقبِ سردر دانشکده فنی دانشگاه کرمان باشند و در راستای حفظ این مکان تلاش کنند.

او هیچ تفاوتی بین این سردر تاریخی با سردر تاریخی دانشگاه تهران به عنوان اثری تاریخی نمی‌بیند و ادامه می‌دهد: تاکید کرده‌ام که این سردر و همه‌ ضوابط و مقررات مربوط به آن باید حفظ شود. قطعا ارزش‌های این سردر تشخیص داده شده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، به همین دلیل باید همه قواعد و قوانین در راستای حفاظت از آن مورد توجه قرار گیرد و اثر حفظ شود.

تصویر کامل سردر دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان در گذشته قبل از تخریب بخش‌هایی از آن

هادی احمدی – مدیر کل دفتر بناها و محوطه‌های تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی – نیز درباره‌ اقدامات انجام‌شده توسط این اداره کل به ایسنا توضیح می‌دهد: متاسفانه برای هیچ کدام از اقداماتی که تا کنون برای سردر دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان انجام شده، در هیچ دوره‌ای استعلام گرفته نشده است و هر بار در بخش یا نقطه‌ای نزدیک به این سردر تاریخی اقدامی انجام داده‌اند؛ یک بار در عرصه‌ آن دوربرگردان ساخته‌اند و یک بار پل احداث کرده‌اند، این اقدامات به صورت مستمر انجام شده‌اند.

او با بیان این‌که تا کنون در هیچ زمینه‌ای موافقتی از میراث فرهنگی برای پروژهای در دست اجرای‌شان نگرفته‌اند، بیان می‌کند:‌ به همین دلیل کار حقوقی را در این زمینه آغاز کرده‌ایم و قصد کردیم نخست با مذاکره کار را جلو ببریم و چون به جواب نرسیدیم روند حقوقی را پیش گرفته‌ایم. بنابراین باید ارزیابی خطراتی که برای اثر ما دارد، ضمیمه این پروژه شود.

او با تاکید بر بررسی سوابقِ اقدامات انجام‌شده برای این اثر تاریخی، ادامه می‌دهد: وسیله ما همین ابزار حقوقی است، درخواست و ادله‌ خود را به مقام قضایی داده‌ایم و آن‌ها نخست باید مجوزِ شهرداری را بررسی کنند تا در ادامه دستور توقف کار داده شود.

اما آن اظهارنظرها توسط متولیان شهری و میراثی کرمان از یک سو و دغدغه‌ متولیان میراث فرهنگی در وزارتخانه میراث از سوی دیگر برای این سردر تاریخی و درخواست‌های حقوقی که برای نجات و حفظ این سردر دارند، روندِ حفاظت از آن را به داستانِ نوشدارو بعد از مرگ سهراب شبیه می‌کند که باید منتظر ماند و دید سرعتِ تکمیلِ ساختِ رمپ در عرصه‌ سردر دانشگاه کرمان بیشتر است یا روندِ حفاظت از میراث فرهنگی.

دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان که  بر اساس طرحِ حائری‌زاده احداث شده است

 انتهای پیام

پاسخی بگذارید