خانه / دسته‌بندی نشده / مقام صنفی اسپانیا: بانک‌های اسپانیا از خودتحریمی در قبال ایران بپرهیزند

مقام صنفی اسپانیا: بانک‌های اسپانیا از خودتحریمی در قبال ایران بپرهیزندبه گزارش سه شنبه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، «فرانیسکو پاردو پیکراس» دیروز در دیدار با هیات بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران که به سرپرستی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به اسپانیا رفته است، افزود: شرایطی که آمریکا در بازار مالی اجرا کرده است اجازه همکاری با ایران را نمی دهد؛ ما باید صبر کنیم و بکوشیم بانک‌هایی را که با آمریکا کار نمی‌کنند مجاب کنیم با ایران همکاری کنند و امیدوارم مشکل جدیدی پیش نیاید.
وی تصریح کرد: در جریان مشکلات بانکی و خودتحریمی‌ها هستم و کارها به‌سختی پیش می‌رود. ما نیز درگیر بحران مالی جهانی بودیم.
این مسوول اسپانیایی گفت: اسپانیا خواهان تعمیق روابط تجاری با ایران است. در اسپانیا، سرکوبه را شرکت طرفدار ایران می‌دانند؛ شما هم از شرایط ما استفاده کنید.
به گفته وی، سرکوبه نماینده اصلی بخش صادرات اسپانیاست و هیچ شرکتی به‌ اندازه این شرکت معتبر و مورد وثوق نیست. شرکت سرکوبه از دهه 60 میلادی با ایران روابط تجاری- اقتصادی دارد.
پاردوپیکراس تاکید کرد شرکت‌های ایرانی بسیار جدی اند و به تعهدات خود اهمیت می‌دهند و افزود: قرار نیست فقط در زمینه کالاهای سرمایه‌ای همکاری کنیم، بلکه می‌توانیم در زمینه تحقیق و تحلیل نیز با یکدیگر همکاری داشته باشیم. البته ما در بخش پتروشیمی با ایران همکاری می‌کنیم اما خواهان گسترش روابط در زمینه های مختلف هستیم.
«محمد طاهری» رییس اتاق مشترک ایران و اسپانیا، در این نشست یادآوری کرد: در آخرین نمایشگاه پتروشیمی ایران شرکت سرکوبه متعهد شد فاینانس بخشی از پروژه‌های این بخش را تامین کند و مبلغ توافقی افزون بر سه میلیارد دلار بود.
رییس هیات مدیره شرکت سرکوبه تاکید کرد باید از امروز این تفاهمنامه عملیاتی شود.

** برخی شرکت‌های اروپا دچار خودتحریمی شده‌اند
سفیر ایران در مادرید نیز در این دیدار گفت: حضور من در این جمع برای گسترش همکاری تجاری است؛ ما بدون دخالت در جزییات مسائل اقتصادی، به دنبال تسهیل روابطیم.
«محمدحسن فدایی‌فرد» اشاره کرد: با توجه به پیشینه سرکوبه می‌توانیم شاهد گسترش روابط با این شرکت باشیم و دولت ما برای گسترش این روابط هیچ محدودیتی ندارد.
فدایی‌فرد تصریح کرد: برخی شرکت‌های اروپایی با توجه به شرایط بین‌المللی دچار خودتحریمی شده‌اند و در اقتصاد ایران حضور ندارند؛ آنها از تبلیغات منفی علیه ایران متاثر شده‌اند که بویژه در بخش بانکی این مشکل را می‌بینیم.
گفت: امیدوارم در زمینه روابط بانکی برای مشکلات راه‌حلی بیابیم و خوب است بانک‌های اسپانیایی در رفع این مشکلات پیش‌قدم باشند.

** موقعیت پس از برجام برای ارتباط با شرکت‌های ایرانی استثنایی است
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ارتباط اقتصادی ایران و اسپانیا در گذشته پنج میلیارد یورو بود اما این حجم با تحریم‌ها کاهش‌یافت.
«غلامحسین شافعی» ادامه داد: اکنون فضای مناسبی برای گسترش این روابط وجود دارد. موقعیت کنونی پس از برجام برای ارتباط با شرکت‌های ایرانی استثنایی است و امیدوارم شما از این فرصت‌ها به‌سرعت استفاده کنید.
وی، دیدار رییس‌جمهوری اسلامی ایران با «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا، سفر سه وزیر اسپانیایی به تهران و حضور هیات تجاری اسپانیا در ایران را نشانه‌ای از همکاری رو به گسترش 2 طرف دانست.
به گفته شافعی، توسعه میادین نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی تجدیدپذیر، بانکی، بخش های ریلی، گردشگری و قطعه‌سازی خودرو و ماشین‌آلات صنعتی زمینه‌های مناسب همکاری 2 کشور است.
شافعی ادامه داد: در ایران با محدودیت منابع آب روبروییم و با توجه به کشاورزی مکانیزه و آبیاری نوین در اسپانیا، این حوزه می‌تواند نقطه تفاهم برای همکاری دوجانبه باشد. همچنین در ایران نزدیک به 200 روز آفتاب تابان داریم که می‌تواند در سرمایه‌گذاری در این بخش عامل مهمی باشد.
هیات 30 نفره شامل فعالان بخش گردشگری، راه‌آهن و صنایع ریلی، صنایع غذایی و کشاورزی، انرژی‌های تجدیدپذیر، پتروشیمی، صنایع دارویی و پزشکی، بانک و بیمه، صنایع خودرو و قطعه‌سازی و ماشین‌آلات صنعتی سه شنبه در دومین روز سفر به اسپانیا در همایش تجاری اسپانیا-ایران شرکت کردند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام* 3065*1961* دریافت: محمد ملک دار* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *