خانه / دسته‌بندی نشده / بی توجهی به سلامت روان در محیط های کاری بهره وری را کاهش می دهد

بی توجهی به سلامت روان در محیط های کاری بهره وری را کاهش می دهدشهره نصر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آمارها و شاخص های جهانی بیانگر آن است که 10 درصد کارکنان به دلیل ابتلا به افسردگی مجبور به مرخصی می شوند و برخی دیگر نیز به دلیل بروز ابتلای آن، 36 روز در مرخصی استعلاجی به سر می برند.
وی اظهار کرد: بر این اساس می توان گفت آمارهای جهانی نیز با آمار کشوری مطابقت دارد و این موضوع از اهمیت زیادی دارد و عموم باید به آن توجه کنند.
نصر افزود: اگر فرد در محیط کار خسته و یا در مشاغل سخت مثل آتش نشانی، کادر درمانی (شیفتهای شب) در بیمارستانها فعالیت می کند سلامت روان به تدریج با چالش مواجه می شود و در واقع بهره وری و کارآیی لازم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
وی ابراز کرد: موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که مدیران و مسوولان کارخانجات و ادارات نسبت به سلامت کارکنان خود حساس بوده و با به کارگیری راهکارهایی درصدد کاهش مشکلات باشند.
مسئول سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: این راهکارها شامل همدلی و همکاری بین کارکنان، تعاملات مناسب، آموزشهای مدیریت استرس و خشم ، گفت و گو ، قضاوت کردن و در نهایت جلوگیری از بروز تبعیض در محیط کاری می توان مشکلات را به حداقل کاهش داد.
وی بیان کرد: بیماری افسردگی قابل پیشگیری و درمان بوده و اغلب مبتلایان ترس از انگ و برچسب زدن آن نسبت به پنهان کاری آن مبادرت می کنند.
وی بیان کرد: خستگی، احساس اندوه، نارضایتی از زندگی و به دنبال آن کاهش انرژی از علائم افسردگی بود و اغلب مبتلایان به نشانه های این بیماری بی توجه هستند و درصدد درمان های لازم نیز بر نمی آیند.
این کارشناس ادامه داد: این معاونت در هفته آخر مهر، به هفته سلامت روان نامگذاری آموزشهای خود را بر گروههای هدف متمرکز می کند و در این راستا اغلب مردم تحت این آموزشهای لازم قرار می گیرند..
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون روانشاسنان بالینی در مراکز خدمات جامع پایگاههای سلامت روان مستقر بوده، مشاوره و مداخلات به مناسب به در مواقع لازم را به مراجعه کنندگان ارائه می کنند.
7320/8068
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *