خانه / دسته‌بندی نشده / عمل جراحی قلب، عصرها موفق تر است

عمل جراحی قلب، عصرها موفق تر استبه گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بی بی سی، ساعت بدن ما را وا می دارد که شب ها بخوابیم اما غیر از این تغییراتی زیادی در بدن پدید می آورد.
بر اساس یافته گروهی از محققان در بیمارستان دانشگاهی لیل فرانسه قلب در ساعات بعدازظهر قوی تر است و بهتر می تواند جراحی باز را تحمل کند و این امر ربطی به خسته بودن جراح ندارد.
بر پایه این گزارش پزشکان هنگام عمل مانند تعویض دریچه های قلب باید مانع از ادامه فعالیت های قلب شوند و همین امر قلب را با استرس روبرو می کند؛ در حالیکه جریان خون به بافت قلب کاهش خواهد یافت.
پزشکان و محققان پیامدهای بعد از عمل جراحی را در 596 بیمار بررسی کرده اند که نیمی از آنها در ساعات صبح و نیمی در ساعات بعداز ظر جراحی شده بودند. این پیامدها شامل حملات قلبی، نارسایی قلب و مرگ بود.
یافته های محققان نشان داد از 298 بیماری که صبح عمل جراحی روی آنها انجام شد 54 مورد و از همین تعداد بیماری که در ساعت عصر عمل جراحی قلب کرده اند 28 نفر با عوارض جراحی روبرو شدند.
پروفسور بارت استائلز/Bart Staels از موسسه پاستور د لیل و یکی از محققان این مطالعه می گوید: نمی خواهیم مردم را از انجام عمل قلب بترسانیم زیرا این عمل جراحی در بعضی موارد جان آنها را نجات می دهد.
وی افزود: همچنین بیمارستان ها نمی توانند همه عمل های جراحی قلب را به بعد از ظهر منتقل کنند. اما می توانیم بیمارانی را که با بیشترین خطر روبرو هستند تشخیص و عمل آنها را در ساعات بعد از ظهر انجام دهیم؛ این امر برای آنها بهتر است.
بر پایه این گزارش چاقی و دیابت نوع 2 دو عاملی هستند که موجب پیچیده شدن شرایط بیمار بعد از جراحی می شود. این موضوع که سلامت و وضعیت قلب در ساعات مختلف روز تغییر می کند از مدت ها قبل طرح شده بود.
خطر حمله یا سکته قلبی بیش از همه در ساعات اولیه روز وجود دارد در حالیکه قلب و ریه ها در بهترین وضعیت عملکردی در ساعات عصر هستند.
دکتر جان اونیل/Dr John O’Neill از مرکز تحقیقات پزشکی آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی انگلیس می گوید: این یافته از نظر علمی چندان موجب شگفتی نیست؛ زیرا سلول های قلب نیز مانند همه سلول های دیگر ساعت زیستی دارد که فعالیت های آنها را تنظیم می کند. بهترین عملکرد سیستم قلب و عروقی اواسط بعداز ظهر ثبت شده است و به همین دلیل ورزشکاران حرفه ای معمولا بهترین رکوردها را در این زمان می زنند.
پروفسور استائلز می گوید: این مطالعه نشان داد چرا عمل های جراحی قلب که صبح انجام می شوند؛ بیشتر نتایج منفی دارند.
این محققان همچنین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ساعت زیستی بدن در تاثیر دیگر انواع جراحی نیز نقش دارد یا خیر. مایک نپتون از بنیاد قلب انگلیس می گوید: هزاران نفر در انگلیس عمل قلب باز انجام داده اند اگر این یافته در دیگر بیمارستان ها نیز تایید شود به معنای کمک زیادی به جراحان برای انجام جراحی روی افرادی است که نیاز به عمل جراحی فوری ندارند.
خلاصه و مشروح این مطالعه در نشریه پزشکی لنست/Lancet به تاریخ 26 اکتبر (4 آبان) نیز منتشر شده و به نشانی http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)32132-3 در دسترس علاقمندان است.
علمی**9157** 1776
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: لیلا خطیب زاده
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *