خانه / دسته‌بندی نشده / نیویورک تایمز: جهان به سمت ‘آرماگدون انقراض نسل حشرات’ پیش می رود

نیویورک تایمز: جهان به سمت ‘آرماگدون انقراض نسل حشرات’ پیش می رودنیویورک تایمز می نویسد:
پروفسور ‘دیو گولسون’ از دانشگاه ‘سازکس’ که در زمینه نسل حشرات تحقیق می کند می گوید:’ ما در جاده منتهی به ‘آرماگدون زیست محیطی افتاده ایم؛ چون اگر نسل حشرات منقرض شود، همه چیز بر روی کره زمین نابود خواهد شد و از بین خواهد رفت. (آرماگدون، جنگ آخرالزمانی است).
طی یک طرح پژوهشی بر روی حشرات بالدار که در سرتاسر کشور آلمان انجام گرفته مشخص شده است که فقط در عرض 25 سال گذشته نسل زیست توده های این حشرات به میزان 76 درصد رو به انقراض گذارده است. این آمار واقعا حیرت آور است.
علت این امر مشخص نیست. ضمن آنکه در این تحقیق فقط حشرات بالدار مورد ارزیابی قرار گرفته اند و به عنوان مثال سرنوشت حشرات خزنده مشخص نیست. اما دانشمندان دو مقصر اصلی را برای این معضل عنوان می کنند: نخست، استفاده از حشره کش ها و دیگری فقدان زیستگاه در محیطهای زراعی .
این اولین کار مطالعاتی نیست که از رو به انقراض رفتن نسل حشرات بر روی کره زمین آگهی می دهد. 5 سال پیش هم ‘ انجمن زیست شناسی لندن’ هشدار داد که جمعیت بسیاری از انواع و گونه های حشرات بر روی کره زمین در معرض خطر انقراض قرار دارد. در سال 2014 هم مجله علمی ‘ساینس’ Science در گزارشی مستند نوشت که نسل حشرات و سایر بی مهرگان رو به انقراض گذارده است و هشدار داد که کاهش این جانوران به کارکرد سالم اکوسیستم و به تندرستی نوع بشر آسیب می رساند.
البته اینقدر که انسان از خطر گرم شدن کره زمین وحشتزده می شود، از شنیدن خطر انقراض نسل حشرات خزنده؛ کثیف و وزوز کننده ناراحت نمی شود. حتی ممکن است انسانهای بسیاری از این موضوع خوشحال هم بشوند.
اما واقعیت محض این است که انسان هرگز نمی تواند در جهانی بدون حشرات زندگی کند.
حشرات منافع زیادی برای حیات بشر دارند. حشرات عمل گرده افشانی را انجام می دهند که برای تامین غذای انسان فوق العاده ضروری است. حشرات، خود غذای بسیاری از انواع ماهی ها ؛ پرندگان و خزندگان هستند. حشرات رفتگر طبیعت و دستگاه تهویه خاک هستند .
وظیفه دولتهاست که با برداشتن گام هایی موثر جلوی روند کاهش نسل حشرات را بر روی کره زمین بگیرند.
از جمله راهکارهای مفید می تواند ؛ ایجاد مناطق حائل سراسر پوشیده از گل های وحشی و گیاهان بومی در سرتاسر مزارع تک محصولی باشد. همچنین انواع شیوه های کشاورزی که به تنوع زیستی احترام قائل است و همچنین کاستن و یا حذف استفاده از آفت کش ها و علف کش ها هم می تواند در این راه موثر باشد.
کره خاکی ما بسرعت دارد جنگل هایش را؛ تالاب هایش را و چمنزارهایش را از دست می دهد. تمام این زیست بوم ها باید محافظت شوند و تا جایی که ممکن است اعاده و احیا شوند .
در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام گیرد تا انسان بهتر پی ببرد که چرا؛ کجا و کدام حشرات رو به انقراض اند و چگونه می توان جلوی این انقراض نسل را گرفت.
فعلا یک چیز کاملا مشخص است و آن اینکه؛ سرنوشت حشرات بر روی کره زمین، منفک از سرنوشت ما نیست.
اروپام**1591**1908انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *