خانه / دسته‌بندی نشده / رییس کمیسیون بهداشت مجلس: 9.3درصد درآمد ناخالص داخلی کشور صرف بخش سلامت می شود

رییس کمیسیون بهداشت مجلس: 9.3درصد درآمد ناخالص داخلی کشور صرف بخش سلامت می شودبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی نوبخت حقیقی روز جمعه در مراسم بزرگداشت روز جهانی رادیولوژی افزود: آمار عملکرد کشور در بخش سلامت نشان می دهد که در سال 1394 نزدیک به 103 هزار میلیارد تومان از حساب بودجه کشور صرف سلامت شده است که آمار خوبی در بخش توجه به سلامت است.
وی با بیان این که در ابتدای دولت یازدهم 5.6 درصد تولیدناخالص داخلی صرف بخش سلامت شد، ادامه داد: روند توجه به بخش سلامت در دولت های یازدهم و دوازدهم روند خوبی است .
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موفقیت های طرح تحول سلامت که از سوی دولت یازدهم ارائه شد باید ادامه پیداکند و نقاط ضعف آن جبران شود تا وضع سلامت روز به روز بهتر شود.
نوبخت حقیقی با بیان این که از مبلغ اختصاص یافته به بخش سلامت کشور حدود 60درصد آن به کاهش فرانشیزهای پرداختی (فرانشیز مبلغی از خسارت که به عهده بیمه‌گذار بوده و بیمه‌گر نسبت به آن تعهدی ندارد) از جانب مردم اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: این درحالی است که درسال های 85 تا 91 وضعیت مردم در بخش فرانشیز به گونه ای شده بود که بیمارستان های دولتی حتی اجازه نمی دادند جسد افرادی که به علت بدهی در بیمارستان باقی مانده بود، خارج شود و حتی برخی مواقع بازماندگان خود را از پنجره بیمارستان ها به بیرون پرتاب می کردند و وضعیت آشفته بود.
وی یادآور شد: شیوه پرداخت علی الحساب فرانشیز در سال های 85 تا 91 روزگار بیماران در بخش دولتی را تیره و تار کرده بود و در برخی مواقع مردم ناگزیر از پرداخت 37درصد حق فرانشیز بودند.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد:طرح تحول سلامت به نجات مردم آمد و اکنون بسته به مناطق مردم حتی تا سه درصد بیشتر حق فرانشیز پرداخت نمی کنند.
نوبخت حقیقی با تاکید براین که طرح تحول سلامت اگر به مردم خدمت کند دارای ارزش است، ادامه داد: اکنون این طرح بیشتر برای کمک به مردم جامعه است و این ارزشمند است.
وی گفت:اکنون 13درصد از مبلغ اختصاص یافته به بخش سلامت صرف تامین دارو می شود، بین 15 تا 17 هزار میلیارد تومان به مصرف تامین دارو در طرح تحول سلامت اختصاص داده می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: 6درصد از آن 13درصد هم به مصرف تامین تجهیزات پزشکی اختصاص داده می شود.
نوبخت حقیقی مبلغ اختصاص یافته به پزشکان و پرستاران در طرح تحول سلامت را 19درصد کل عنوان و تصریح کرد: سه نوع پرداخت شامل پرداخت به استادان حرفه ای حداکثر دو میلیون تومان، شاغلان و ستون های اصلی پزشکی از 6تا 10 میلیون تومان و شاگردان این شاغلان تا 50 میلیون تومان انجام می شود که بیانگر متفاوت بودن است و این تفاوت ها است که در برخی مواقع مشکل ساز است.
وی از اعتراض جمعی از رادیولوژیست ها به تعرفه ها انتقاد کرد و افزود: ابتدا باید نسبت به رفع تفاوت ها اقدام و سپس از راه های قانونی برای احقاق حق اگر حق باشد اقدام کرد.
اقتصام* 2078** 9012** 1336
خبرنگاران *محمد مهدی بهرامی * زهرا امیری**انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *