خانه / دسته‌بندی نشده / شناسایی یک فرآیند طبیعی موثر در سرطان روده بزرگ

شناسایی یک فرآیند طبیعی موثر در سرطان روده بزرگبه گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، این مطالعه نشان می‌دهد که التهاب و یک فرآیند سلولی طبیعی به نام اتوفاژی (autophagy) مرتبط هستند. در این فرآیند، سلول‌ها تجزیه می‌شوند و عناصر آسیب‌دیده را بازیافت می‌کنند تاسلامت بدن حفظ شود.
مطالعات نشان می‌دهد فرآیند اتوفاژی می‌تواند منجر به التهاب شود و التهاب احتمال ابتلا به بیماری های روده از جمله سرطان روده و بیماری کرون (بیماری التهابی روده) را افزایش می‌دهد. محققان در حین این مطالعه موفق به شناسایی یک پروتئین به نام Kenny شدند که توسط فرآیند اتوفاژی تنظیم می‌شود.
این پروتئین شامل اسیدهای آمینه‌ای است که باعث می‌شوند پروتئین توسط اتوفاژی تجزیه شود. مطالعه روی مگس میوه نشان می‌دهد پروتئین Kenny در سلول زمانی حاضر می‌شود که اتوفاژی رخ داده است.
ادامه این مطالعات نشان می‌دهد میوه و سبزیجاتی مانند انار، انگور، گلابی، قارچ، عدس، سویا و نخود سبز حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند باعث جلوگیری از التهاب و بیماری‌های روده شوند.
محققان معتقدند درک مکانیسم مولکولی اتوفاژی انتخابی و التهاب می‌تواند منجر به مداخله در مسیرهای اتوفاژی شود و از بروز التهاب جلوگیری کند.
سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، در سال 2015 میلادی حدود 132 هزار نفر در آمریکا به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *