خانه / دسته‌بندی نشده / رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان

رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهانبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از اسوشیتدپرس، این کهشکان که G09 83808 نام دارد، با استفاده از تلسکوپ فضایی LMT که قوی‌ترین تلسکوپ در نوع خود محسوب می‌شود، شناسایی شد.
تلسکوپ LMT در قله کوه سیرانگرا که پنجمین قله مرتفع مکزیک است، قرار گرفته و به‌طور مشترک توسط دانشگاه امرست ماساچوست و انستیتوی ملی فیزیک فضایی، نور و الکترونیک مکزیک اداره می‌شود.
محققان برای اندازه‌گیری فاصله این کهکشان از زمین میزان سرخگرایی آن را اندازه‌گیری کردند. سرخگرایی پدیده‌ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می‌رود. این پدیده مقیاسی برای اندازه‌گیری سرعت توسعه جهان هستی است.
به گفته محققان، انفجار بزرگ حدود 13.7 میلیون سال قبل اتفاق افتاد و جهان هستی را به‌وجود آورد، در حالی که عمر این کهکشان ستاره ساز به 12.8 میلیون سال قبل می‌رسد، بنابر این G09 83808 در طول یک میلیون سال بعد از انفجار بزرگ تشکیل شده است. این پدیده از این جهت دارای اهمیت است که جهان هستی در طول 400 میلیون سال ابتدای عمر خود به‌طور کامل یونیزه، بسیار داغ و بیش از حد همسان بوده است و شکل‌گیری چنین کهکشانی در آن دوران از دیدگاه نظری امکانپذیر نیست.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Astronomy منتشر شده است.
علمی (6)**9259
مترجم: سپیده کاشانی* انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *