۷ درخواست فعالان میراثی هرمزگان برای حفظ تاریخ بستک

به گزارش ایسنا، بیش از ۲۰ نفر از دوستداران میراث فرهنگی هرمزگان در نامه‌ای به فریدون همتی – استاندار هرمزگان – با یادآوری قولی که کمتر از یک سال قبل برای پیگیری‌ِ حفاظت از آثار تاریخی منطقه‌ی بستک داده بود، هفت درخواست جداگانه را برای حفاظت از میراث فرهنگی آثار تاریخی بستک مطرح کردند.

در این نامه‌ی سرگشاده آمده است: «حدود ۱۰ ماه است که از آخرین سفر جنابعالی به شهرستان بستک می‌گذرد و اهالی فرهنگ و هنر، فعالان میراث و گردشگری همچنان نگران از تخریب آثار تاریخی این شهرستان هستند که در سفر قبل به مسئولان مربوطه دستور پیگیری و حفاظت آن را داده‌اید، ولی متاسفانه وضعیت بهتری را شاهد نبوده و مرمت و حفاظتی انجام نشد و روزانه خبرهایی از تخریب این آثار توسط عوامل انسانی و محیطی شنیده می‌شود.

جناب آقای همتی ، سایت شناخته شده‌ی سنگ نگاره‌های «دهتل» از امیدهای بزرگ توسعه توریسم و گردشگری در جنوب کشور و شهرستان بستک (منطقه گوده با قرارگیری در بین دو روستای گردشگرپذیر چاهبنارد و کنچی) ظرفیت‌های زیادی برای امروز و آینده این استان داراست، تجاوز به حدود و حریم این آثار برجسته و بیش از هفت سال انتظار برای طی مراحل اداری و ثبت پرونده آن نیاز به توجه جنابعالی است.

این امری نیست که مورد چشم پوشی قرارگیرد، چرا که این موارد باعث از بین رفتن چشم‌انداز توریسم و گردشگری استان هرمزگان خواهد شد.

لذا شایسته است دستور جدی و فوری از سوی آن مقام محترم برای تسریع امور در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بستک به عمل آید؛

۱ –  استدعا داریم که خانه‌های تاریخی با معماری زیبای بستکی با حمایت قاطع جناب‌عالی در شهر بستک محفوظ بماند و با تشکیل یک مجمعی از متخصصان و فعالان فرهنگی و گردشگری نسبت به مرمت و حفظ این اماکن اقدام شود.

۲-  احیای بافت تاریخی می‌تواند شهرستان بستک را از نظر گردشگری ملی و جهانی شهرت ببخشد و شهر را توسعه دهد کما اینکه آن سوی خلیج فارس نیز از آن بهره می‌برند.

۳ – آرامگاه دوگنبدان کوخرد با معماری خاصش این سال‌ها چندین بار خبرهایی از مرمتش منتشر شد اما فقط یکبار اقدام شد که آن هم در حال انجام، رها شده و بنای اصلی نیاز به مرمت فوری دارد، بنایی که باعث جذب گردشگران زیادی در بخش کوخرد است.

۴ – رنگین‌نگاره‌های اشکفت آهوی بستک با نقوش بی نظیرش در ایران توسط عوامل انسانی و محیطی تخریب شده و نیازمند مرمت و حفاظت فوری است.

۵ –  دستور دهید میراث فرهنگی با ارگان‌های دیگر همکاری و پیگیری لازم داشته باشند و با مساعدت نهادهای فرهنگی به جای ساخت‌وسازهای ناهمگون از میراث بزرگ معماری بستکی استفاده شود.

۶ – خواهشمند است مساعدت فرمایید که شهرداران و دهیاران ضمن حفظ حریم آثار باستانی با همکاری میراث فرهنگی آثار مکشوفه این تمدن را بشکل نمادین طراحی و به عنوان نماد هنری و تمدنی برای جذب گردشگر در شهر و روستاهایشان به نمایش بگذارند تا بازارگردشگری رونق بگیرد.

۷ – هویت تاریخی و گردشگری امروز از هویت‌های است که هر شهرستان آن را ندارد و برخی شهرها به ساختن هویت‌های جعلی روی می‌آورند در حالی که در شهرستان بستک با دارا بودن بیشترین آثار تاریخی استان و هویّت فرهنگی غنی باید قدر هویت و تاریخ و میراث موجود را دانست و با طرح‌های گردشگری ارزش‌گذاری شوند.

بنابر رسالت ما فعالان میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان، از شما و آقای مونسان وزیر میراث فرهنگی، گرشگری و صنایع دستی خواهشمندیم جهت حفظ این آثار ملی که به دلیل ویژگی‌های خاص قابلیت جهانی دارند و با تدابیر اندیشمندانه می‌توانند به یکی از اهداف گرشگری کشور تبدیل شوند و در توسعه گردشگری استان هرمزگان نیز مؤثر باشند، برای رفع تهدیدات این آثار به را دستورات لازم را اعلام کنید.»

رونوشت این نامه قرار است در چند روز آینده به دست علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – نیز برسد.

فریدون همتی حدود ۱۰ ماه گذشته در بازدید از خانه‌های تاریخی بستک، قول اختصاص اعتبار برای مرمت خانه‌های تاریخی این منطقه را داده بود.

اسامی امضاکنندگان این نامه نزد ایسنا محفوظ است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید